Co trzeba wiedzieć o szampanie?

list W kategorii: Newsy comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 95

Wielu osobom szampan kojarzy się przede wszystkim z trunkiem, który jest serwowany witającym Nowy Rok. Warto pamiętać, że bąbelki pasują również do wielu innych okazji, a niektóry sięgają po nie również bez okazji. Na półkach sklepowych króluje wiele różnych win musujących, jednak  większość z nich nie pochodzi z francuskiej Szampanii. Co warto wiedzieć na temat szampana i jak wybrać najlepszego?

Jak powstaje prawdziwy szampan? 

Tym, co każdemu z nas najbardziej kojarzy się z szampanem, niewątpliwie są bąbelki. Większość win musujących znajdujących się na sklepowych półkach nabywa je poprzez wtłoczenie dwutlenku węgla do gotowego napoju. W przypadku prawdziwego szampana mamy do czynienia z zupełnie innym procesem. Mowa tutaj o tak zwanej metodzie podwójnej fermentacji, która jest przeprowadzana w dwóch etapach. Metoda nazywana jest szampańską albo tradycyjną.

Najpierw dochodzi do zmieszania w kadziach albo dębowych beczkach win pochodzących z różnych szczepów, terenów uprawy czy roczników. Następnie w butelkach zachodzi drugi etap fermentacji, którego efektem ubocznym jest powstawanie pęcherzyków dwutlenku węgla. Warto również wiedzieć, że prawdziwy szampan wcale nie musi pochodzić z północno-wschodniego regionu Francji, czyli z Szampanii. Miejsca, w których może być produkowany, zostały określone w ustawie z 22 lipca 1927 roku.

Jak poprawnie podawać szampana? 

Wiele osób zastanawia się, czy wybierając szampana sięgnąć po wino półsłodkie, czy może wytrawne. Najważniejsze jest jednak sprawdzenie etykiety pod kątem tego, czy jest to oryginalny szampan. Kolejną kwestią jest serwowanie. W tym przypadku należy pamiętać, że wino musujące powinno być zimne, ale nie zamrożone. Idealna temperatura wynosi 5-7 stopni Celsjusza. Jeżeli natomiast chodzi o sposób otwierania butelki, to najpierw trzeba ją pochylić pod kątem 45 stopni, żeby ciśnienie rozłożyło się na większej powierzchni butelki, co zapobiegnie wytryśnięciu zawartości. Szampan powinien być serwowany w wysokich i smukłych kieliszkach, dzięki którym aromat będzie uwalniał się nieco wolniej, a temperatura napoju zostanie utrzymana na dłużej.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło