Czym są szczepy wina?

list W kategorii: Newsy comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 51

Wybierając wino, warto zwrócić uwagę na kilka kryteriów, aby kupić napój, który najlepiej sprawdzi się do konkretnego rodzaju posiłku czy okazji. Wiele osób skupia się przede wszystkim na kolorze oraz na tym, czy trunek jest wytrawny, czy może słodki. Oprócz tego ważny może okazać się też szczep wina. Nazywamy nim odmiany winorośli, które zostały wykorzystane podczas produkcji alkoholu. W dzisiejszym wpisie wymienimy kilka popularniejszych i opowiemy krótko, czym właściwie się charakteryzują. 

Jakie są najpopularniejsze białe szczepy wina? 

Jak wiadomo, jednym z najpopularniejszych kryteriów podziału win, jest podział na wina białe, czerwone i różowe. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku szczepów, ponieważ wyróżniamy białe i czerwone. Jednym z popularniejszych jest chardonnay pochodzący z Burgundii. Jego cechy charakterystyczne są uzależnione od miejsca uprawy. Na przykład szczepy powstające w Chablis są świeże i lekkie, natomiast te, które pochodzą z Chile czy Argentyny wyróżniają się bogatym, beczkowym stylem.

Kolejnym szczepem jest sauvignon blanc, który jest łatwy w uprawie, ale za to znacznie trudniejszy w procesie produkcji. Dzięki temu, że grona pochodzą z ciepłych regionów, to takie wino smakuje melonem oraz brzoskwinią. Jeśli natomiast są uprawiane w chłodniejszych miejscach, to można wyczuć agrest i limonkę. Riesling z kolei jest hodowany przede wszystkim w Niemczech i cechuje się aromatem cytrusowym. W kieliszku z takim trunkiem można wyczuć zielone jabłko i jaśmin.

Jakie czerwone szczepy wina warto znać? 

Drugim rodzajem wina, na które zwracają uwagę osoby odwiedzające sklep z alkoholami, są wina czerwone. W przypadku szczepów o tym kolorze warto zwrócić uwagę między innymi na cabernet sauvignon pochodzący z Bordeaux. Jeśli chodzi o takie trunki, to można w nich wyczuć aromaty śliwki, wiśni, czarnej porzeczki, a nawet eukaliptusa czy mięty. Grenache jest z kolei bazą do tworzenia ciężkich i skoncentrowanych win, a jeśli chodzi o aromat, to najbardziej zauważalna jest malina wraz z goździkami. Nie sposób nie wspomnieć też o merlot, który jest treściwy i pełen dojrzałych owoców. Można w nim wyczuć aromat śliwek i malin, a także czekolady.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło