Jakie kieliszki do jakiego wina?

list W kategorii: Newsy comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 103

Jeżeli chodzi o alkohole, które świetnie pasują do rozmaitych posiłków, a do tego dobrze sprawdzą się podczas spotkań towarzyskich, to z pewnością możemy do nich zaliczyć wino. Czerwone, białe, a może musujące? Greckie, hiszpańskie, a może z Chile? Te i wiele innych pytań zadają sobie osoby, które poszukują wina na wesele albo inne przyjęcie. Oprócz doboru odpowiedniego trunku ważne jest też to, w czym zostanie podany. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie podpowiemy, jakie kieliszki do jakiego wina wybrać.

Jakie kieliszki do wina białego, a jakie do czerwonego? 

Dobór odpowiednich kieliszków do wina powinien być uzależniony przede wszystkim od koloru tego trunku. Jeżeli chodzi o wina czerwone, to najlepiej sprawdzą się duże kieliszki, które są jednocześnie wysokie i mają szeroką czaszę. Wybór takiego naczynia ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki niemu wino bardziej „oddycha”, a do tego ma większą powierzchnię do uwalniania swoich smaków i aromatów. Warto też pamiętać o zasadzie, w myśl której do starszego wina warto dobierać większą czaszę, ponieważ taki trunek zwykle wyróżnia się bogatszym aromatem i smakiem.

Jeżeli chodzi o białe wino, to napój wyróżnia się mniej intensywnym aromatem i smakiem, w związku z czym w tym przypadku lepiej sprawdzą się kieliszki o mniejszej czaszy. Dzięki temu aromaty są uwalniane w bardziej efektowny sposób, a degustujące trunek, mogą się nim delektować i czerpać z niego to, co najlepsze. Zarówno w przypadku wina czerwonego, jak i białego, nie należy napełniać kieliszka w całości – najlepiej zrobić to do około 1/3 pojemności.

Jakie kieliszki wybrać do wina różowego, a jakie do musującego i szampana? 

W przypadku różowego wina najlepiej sięgać po stosunkowo wąskie kieliszki, aby napój utrzymywał jak najdłużej pożądaną, czyli chłodną temperaturę. Warto również poświęcić chwilę uwagi winom musującym, które powinny być serwowane w wysokich kieliszkach o wąskich czaszach. Taka konstrukcja naczyń wynika przede wszystkim z tego, że musujące trunki powinny utrzymywać niską temperaturę jak najdłużej, co dzięki małej powierzchni styku z powietrzem jest możliwe.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło