Jakie kieliszki do jakiego wina?

Jeżeli chodzi o alkohole, które świetnie pasują do rozmaitych posiłków, a do tego dobrze sprawdzą się podczas spotkań towarzyskich, to z pewnością możemy do nich zaliczyć wino. Czerwone, białe, a może musujące? Greckie, hiszpańskie, a może z Chile? Te i wiele innych pytań zadają sobie osoby, które poszukują wina na wesele albo inne przyjęcie. Oprócz doboru odpowiedniego trunku ważne jest też to, w czym zostanie podany. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie podpowiemy, jakie kieliszki do jakiego wina wybrać.
Jakie kieliszki do wina białego, a jakie do czerwonego?
Dobór odpowiednich kieliszków do wina powinien być uzależniony przede wszystkim od koloru tego trunku. Jeżeli chodzi o wina czerwone, to najlepiej sprawdzą się duże kieliszki, które są jednocześnie wysokie i mają szeroką czaszę. Wybór takiego naczynia ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki niemu wino bardziej „oddycha”, a do tego ma większą powierzchnię do uwalniania swoich smaków i aromatów. Warto też pamiętać o zasadzie, w myśl której do starszego wina warto dobierać większą czaszę, ponieważ taki trunek zwykle wyróżnia się bogatszym aromatem i smakiem.
Jeżeli chodzi o białe wino, to napój wyróżnia się mniej intensywnym aromatem i smakiem, w związku z czym w tym przypadku lepiej sprawdzą się kieliszki o mniejszej czaszy. Dzięki temu aromaty są uwalniane w bardziej efektowny sposób, a degustujące trunek, mogą się nim delektować i czerpać z niego to, co najlepsze. Zarówno w przypadku wina czerwonego, jak i białego, nie należy napełniać kieliszka w całości – najlepiej zrobić to do około 1/3 pojemności.
Jakie kieliszki wybrać do wina różowego, a jakie do musującego i szampana?
W przypadku różowego wina najlepiej sięgać po stosunkowo wąskie kieliszki, aby napój utrzymywał jak najdłużej pożądaną, czyli chłodną temperaturę. Warto również poświęcić chwilę uwagi winom musującym, które powinny być serwowane w wysokich kieliszkach o wąskich czaszach. Taka konstrukcja naczyń wynika przede wszystkim z tego, że musujące trunki powinny utrzymywać niską temperaturę jak najdłużej, co dzięki małej powierzchni styku z powietrzem jest możliwe.