Które wino pasuje do czerwonego mięsa?

list W kategorii: Newsy comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 99

Dobór odpowiednich trunków do serwowanych potraw nie jest prostym zadaniem. Często zdarza się tak, że alkoholem serwowanym do obiadu czy kolacji jest wino. Wytrawne czy słodkie? Białe czy czerwone? Włoskie czy greckie? Wino powinno być dobrane odpowiednio do rodzaju spożywanego posiłku. W dzisiejszym wpisie skupimy się na mięsach. Po jakie wino najlepiej sięgnąć, jeśli na stole pojawi się czerwone mięso?

Jeśli czerwone mięso to czerwone wino? 

Nie od dziś wiadomo, że wino to trunek, który świetnie sprawdza się nie tylko podczas towarzyskich spotkań, ale również stanowi świetny dodatek do rozmaitych potraw czy przekąsek. Do niektórych dań sprawdzi się wino wytrawne, a do innych słodkie. Omawiane mięso czerwone pochodzi ze zwierząt łownych i hodowlanych, na przykład z wieprzowiny czy dziczyzny. Jak wiadomo, takie mięsa wyróżniają się intensywnym i charakterystycznym smakiem i aromatem, dlatego niezwykle ważne jest, aby dobrać do nich odpowiedni trunek.

Właśnie dlatego najlepiej będzie do niego pasować czerwone wino. Co więcej, dobrze, jeśli trunek będzie wytrawny oraz będzie wyróżniał się wyraźnym aromatem. Dzięki temu nie tylko jego smak będzie wyczuwalny przy specyficznym aromacie mięsa, ale również świetnie się z nim skomponuje, tworząc wyjątkowy posiłek.

Czy warto sięgać po inne wina? 

Mimo tego, że do większości czerwonych mięs pasuje czerwone wytrawne wino, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby eksperymentować z trunkami. Niektórzy gustują przede wszystkim w białych winach, dlatego nierzadko próbują je połączyć nie tylko z drobiem, do którego pasuje najlepiej, ale również z omawianym czerwonym mięsem. Warto również wiedzieć, że jagnięcina czy cielęcina należą do delikatnych mięs, dlatego w ich przypadku dobrze sprawdzi się delikatne czerwone wino.

Dobrym wyborem będzie też deserowy trunek. Czasami też zdarza się tak, że podczas obiadu czy kolacji serwowanych jest kilka dań, co w praktyce oznacza, że warto zaserwować gościom kilka rodzajów win, dzięki czemu z łatwością dobiorą je nie tylko do spożywanych posiłków, ale również do własnych preferencji.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło