Medalowe wina greckie

Medalowe wina greckie

Południowe Morawy, Włochy, Tarasy Dunaju, Hiszpania, Portugalia, a teraz Grecja.  Prezentujemy kolejne, medalowe nowości w portfolio win jakościowych. Wybór padł na Alpha Estate z uznanego regionu Amyndeon.

Alpha Estate znajduje się w północno-zachodniej części Grecji, w macedońskim regionie Amyndeon, dystrykt Florina. Posiadłość ta została założona w 1997 roku przez doświadczonego winogrodnika – Makisa Mavridisa oraz jego przyjaciela, enologa – Angelosa Latridisa. Po latach doświadczeń w różnych miejscach Grecji, wybrali region Amyndeon, zwany potocznie „Ampelia”, by tworzyć własne wina. Samą posiadłość rozwijali pomału, stopniowo skupując opuszczone i zaniedbane, stare winnice. Nie bez powodu wybór Alpha Estate padł właśnie na tę lokalizację. W „Ampelii” panuje idealny do uprawy winorośli, kontynentalny mikroklimat. To bezpośrednie sąsiedztwo dwóch dużych jezior, położenie na wysokości ok. 700 m.n.p.m., a także srogie zimy z mocnymi opadami śniegu dostarczającymi zapasy wody, które pozwalają winoroślom przetrwać stosunkowo suche lato.

 

Alpha Estate to winiarnia, która z powodzeniem uprawia sauvignon blanc, chardonnay, xinomavro, tannat, syrah, merlot, malagouzia i wiele innych, krajowych oraz międzynarodowych szczepów. Produkuje wina nowoczesne, skoncentrowane, lekkie, o dobrej kwasowości, które na swoim koncie mają wiele medali i wyróżnień. Alpha Estate Red (S.M.X) oraz Alpha Xinomavro Single Vineyard Hedgehog zdobyły 92 punkty w ocenie Roberta Parkera, jednego z najbardziej wpływowych krytyków wina. Znalazły się także w „Top of the List 2014” w Wine&Spririts Magazine. Z kolei Alpha Xinomavro Reserve Vieilles Vignes ma na koncie złoty medal konkursu Decanter World Wine Awards 2009, a także 93 punkty w przewodniku Parkera. Faktem jest, że praktycznie wszystkie wina Alpha Estate, które dodaliśmy do portfolio, to medaliści międzynarodowych konkursów winiarskich i zdobywcy wysokich not w ocenach znanych krytyków wina.